צלילות נקיון

הפסולת אינה מתפזרת בים באופן אחיד. זרמי הים, מבנה הקרקעית ומבנים ימיים גורמים לתופעה של מצבורי פסולת, אתר שבו נאגרת פסולת רבה לאורך זמן.
מצבור הפסולת המפורסם ביותר בעולם הינו “מצבור הפסולת הגדול באוקיינוס השקט”. ההערכות לגבי גודל המצבור נעות בין 700 אלף קמ”ר (כגודלה של טקסס) ועד כ-10 מיליון קמ”ר (כגודלה של ארצות הברית).
במסגרת פעילות “משמר הים” ומיפוי הפסולת בקרקעית הים התיכון אנו מאתרים מצבורים כאלו לאורך חופי ישראל. גילוי מאגר פסולת הוא בעצם הזדמנות לנקות את הים מכמות גדולה של פסולת. על מנת לבצע משימה זו אנו מארגנים צלילות ניקיון בהם משתתפים מספר רב של צוללים; גם כאלו שאינם פעילים באופן קבוע במשמר הים.
בצלילת ניקיון הצוללים מצטיידים בשקיות רשת המאפשרות לאסוף את הפסולת מבלי לאסוף את מי הים! בסוף כל צלילה אנחנו שוקלים את הפסולת שנאספה ומתעדים את הרכבה (לפי סוגי החומרים והשימושים השונים) . כשניתן לזהות בעזרת כיתוב על האריזה, אנו מתעדים גם את מדינת המוצא של פריט הפסולת. הפסולת הימית היא בעיה חוצת גבולות- מרגע שהפסולת מגיעה לים היא נתונה לזרמי המים השונים ומגיעה גם למדינות מרוחקות. פריטי פסולת שמגיעים ממדינות אחרות יכולים ללמד אותנו גם על משטר הזרמים בים.
המידע שאנו אוספים על הפסולת הימית מאפשר לגבש כלים ופעולות ממוקדות להפחתת ומניעת מפגע הפסולת הימית. בנוסף, ארועי צלילות הניקיון מאפשרים גם לאנשים שלא צוללים להיחשף לבעיית הפסולת הימית. בסיומה של כל צלילת ניקיון אנו מבצעים פעילות הסברה בחוף.  מבקרי החוף רואים את הפסולת הרבה המצטברת בים, מקבלים הסברים על הנזקים שהיא מסבה ליצורים הימיים ועל הנזקים האפשריים לנו בני האדם. אנו מעודדים את מבקרי החוף להפחית שימוש בכלים חד פעמיים ולהשאיר את החוף והים נקיים, למעננו ולמען חברינו שוכני המצולות.

צלילת הניקיון הגדולה בישראל- במצבור הפסולת במכמורת

ביום ניקיון החופים הבינלאומי 2019, ארגנו חברי משמר הים את צלילת הניקיון הגדולה ביותר שהתקיימה בישראל. ביום זה צללו בריף מכמורת כ- 100 צוללים במטרה לחסל את מצבור הפסולת שהתגלה באתר זה. 
מצבור הפסולת במכמורת התגלה בקיץ 2018 על ידי צוללים בצוות משמר הים. השנה, לכבוד יום ניקיון החופים הבינלאומי, החלטנו להוציא לפועל צלילת ניקיון גדולה אשר תצמצם את כמות הפסולת באתר ותגביר את מודעות הציבור לבעיה קשה זו.
במהלך האירוע ירדו הצוללים בזוגות עם שקים, ואספו בקבוקים, שקיות, פרטי לבוש ועוד.
כאשר צמד צוללים סיים למלא שק, הוא העלה אותו לפני השטח ומשם לקחו אותו חותרי סאפ וקייאקיסטים אל החוף. הפסולת במצבור רבה מאוד ושקי הפסולת זרמו מהצוללים אל החוף ונשקלו מיד. בסוף היום נמדדה פסולת במשקל של כ-500 קילוגרם! חצי טון פסולת שהוסרה מן הים!
האירוע הראשון מסוגו בארץ, התרחש בחסות “ההתאחדות הישראלית לצלילה” ובשיתוף פעולה עם מספר מועדוני צלילה בארץ, בהם — אוט אוף דה בלו, נחשולים, פיטוסי…

במקביל לאירוע במכמורת, התקיימו ביום זה צלילות ניקיון במספר אתרים לחופי הים התיכון כמו גם באילת. בסך הכל, צללו בישראל  באותו הבוקר כ- 565 צוללים, כמות המתקרבת לכמות הצוללים אשר ביצעו צלילת ניקיון בפלורידה וקבעו את שיא הגינס ביוני באותה השנה, 636 צוללים ביום אחד.

רוצים לסייע?