שגרירי ים

חושפים את העולם התת ימי לציבור הרחב

חלק חשוב בפעילות משמר הים הוא חשיפת העולם התת ימי המופלא לציבור הרחב והעלאת מודעות בנוגע לשמירתו

במהלך הסקרים שאנו עורכים בחופי הים התיכון, ניגשים אלינו אנשים רבים ושואלים  "מה בכלל יש לראות פה?". אנחנו כמובן עונים בכנות "יש הרבה מה לראות בים התיכון! צבי ים, כרישים, בטאים, דגים, סרטנים, רכיכות ואצות". עושר ימי עצום ומיוחד שחלק גדול ממנו אפילו עדיין לא התגלה. אבל ישנם גם מפגעים שמאיימים על כל ערכי הטבע הימיים והם מתרבים ככל שאוכלוסיית המדינה גדלה והשימושים שלנו בים מתרבים.

אנחנו מאמינים שאם אנשים יכירו את העולם המרתק שמסתתר מתחת לפני המים, ולצד זה יבינו כיצד המפגעים שאנו יוצרים מאיימים על עולם שברירי זה, נוכל לקדם שינוי בהתייחסות ובהתנהגות אל הסביבה הימית.

הסברה במהלך צלילות ניקיון

מלבד הסרת מפגע הפסולת מהים, חלק משמעותי עבורנו בארועי צלילות הניקיון הוא חשיפת מפגע הפסולת הימית לציבור המתרחצים בחוף. בסיום צלילות הניקיון אנו פורשים את הפסולת שנאספה ומגלים ביחד עם הרוחצים בחוף מה הוצאנו מהים. הורים וילדים מתבוננים בפסולת, מתפלאים על הכמויות שהוצאנו ועל הפריטים המוזרים שמצאו את דרכם לים: "מה, כל זה יצא מהים?". אנו מסבירים להם על מקור הפסולת והדרכים השונות בהם היא מגיעה לים. בישראל, שימוש רב בכלים חד-פעמיים והשארת פסולת בחופים הם המקור המרכזי לפסולת ימית.

המסר המרכזי שלנו לציבור הישראלי הוא שהשמירה על הים היא בידיים שלנו. בילוי בחוף מלוכלכך או שחייה בים מלא זבל הם לא גזרת גורל. זאת מציאות שתלויה בהתנהגות האישית של כל אחד ואחת והיא ניתנת לשינוי.  הפחתת צריכה מיותרת, שימוש בכלים רב פעמיים וביקור מהנה בחופים ובים ללא עקבות פסולת ישמרו על הטבע הימי וגם על בריאותנו שלנו. 

 

הסברה בארועים ציבוריים

בנוסף להסברה באירועי הצלילה השונים שלנו, צוות משמר הים מוביל ולוקח חלק פעיל בהסברה באירועי ים ציבוריים: יום ניקיון החופים הבינלאומי, יום האוקיינוסים, יום הכריש, קידום שמורות ימיות ועוד.

עמדת ההסברה שלנו כוללת תמונות של ערכי הטבע בים התיכון עליהם אנו פועלים להגן, תמונות ונתונים על פסולת ימית שאנו מתעדים, הסברה על פעילות הצלילה עצמה וגם משחקים רבים שפיתחנו בעזרתם מתחברים המשתתפים לסביבה הימית.

לאורך שנות פעילותנו, חשפנו אלפי אנשים לעולם התת ימי בים התיכון. 

פעילויות הסברה עם מגוון קהלים

אם בצורה יזומה מצד המתנדבים בצוות, או בעקבות פניות שמגיעות אלינו, אנו מקיימים פעילות הסברה ומודעות לסביבה הימית עם קהלים שונים החל מילדי גן, תלמידי בתי ספר ועד מקומות עבודה וקהילות ים שונות ברחבי הארץ. הסביבה הימית  נוגעת בכולנו ואנו שואפים להנגיש ולחבר אותה בדרך מיוחדת לכל אחד ואחד.

הסברה במדיה החברתית ובתקשורת
דרך נוספת לחבר את הציבור הרחב לפעילות ולמסרים של משמר הים היא הרשתות החברתיות, התקשורת הכתובה והמצולמת. בעמוד הפייסבוק והאינסטגרם של משמר הים אנו משתפים את הציבור במטרות שלנו ובפעילויות השונות שאנו עושים כדי להשיג אותן. באמצעות התמונות והסרטונים שאנו מתעדים בזמן הצלילה, גם אנשים שלא צוללים יכולים להכיר את בעלי החיים היפייפים שאנו פוגשים ולהיחשף גם הם למפגעים המסכנים אותם. 

צפו בראיון על משמר הים בתוכנית הבוקר

תמונות נוספות מפעילויות ההסברה של משמר הים:

רוצים את עזרתנו בקיום ארוע הסברה על הסביבה הימית?
צרו קשר!