סקרים אקולוגיים

הסביבה הימית בים התיכון הישראלי עשירה במגוון אדיר של בעלי חיים וצמחים. עבור מרבית האנשים, עולם שוקק ומרתק זה נסתר מן העין תחת מעטה של מרחב כחול גדול ואחיד. בנוסף להנאה מהקירבה אל הטבע הימי, לצוללים יש הזדמנות לחשוף את עושר החיים הימי לקהל הרחב ולתעד אותו למטרות שמירת טבע.

מהו סקר אקולוגי וכיצב הוא תורם לשמירת טבע ימית?

סקר אקולוגי מתעד את המגוון הביולוגי בסביבת חיים מסוימת.

במסגרת הסקרים האקולוגיים הימיים של משמר הים, אנו מתעדים את מגוון הדגים וחסרי החוליות בריפים הסלעיים הרדודים לחופי ישראל.  

סקרים אקולוגיים חוזרים באותו אתר מאפשרים ללמוד על שינויים המתרחשים בחברת החי והצומח ומסייעים בהערכת בריאותה של המערכת האקולוגית. מידע זה מסייע בקבלת החלטות מבוססות מדע, הן בפעולות שימור טבע והן בתהליכי פיתוח.

בנוסף, סקרים אקולוגיים מסייעים באיתור מוקדים של מגוון ביולוגי ייחודי אשר ניתן לקדם את שימורם במסגרת שמורות טבע ימיות.
סקרים אקולוגיים בריף גבעת עליה

בית הגידול הסלעי בגבעת עליה הוא מהדרומיים ביותר לרצועת חוף הים התיכון הישראלי. הוא כולל טבלאות גידוד ושוניות סלע. בשנת 2015 קיבל חוף גבעת עליה את תו "דגל כחול", תו איכות בינלאומי לחופים ומרינות המיוצג בישראל על ידי עמותת אקו-אושן. הכרזה המחייבת עמידה בקריטריונים רבים של איכות סביבה, ביניהם ניטור אקולוגי של בתי גידול ייחודיים המצויים בתחומי החוף. 

במסרת שיתוף פעולה ייחודי עם אגף חופים בעיריית תל-אביב – יפו, החל משנת 2016 מקיימים צוללי משמר הים סקרים אקולוגיים בריף גבעת עליה פעמיים בשנה (באביב ובסתיו). סקרים אלה כוללים תיעוד מגווון הדגים ועושר חסרי החוליות בריפים הסלעיים המצויים מצפון ומדרום למפרץ הרחצה.

ריף גבעת עליה מוצע כשמורת טבע ימית אך מנגד מאיימות עליו תוכניות פיתוח. בעזרת תיעוד וחשיפת הטבע הימי באתר זה אנו שואפים לקדם את שמירתו בעזרת הציבור ומקבלי ההחלטות.

צפו בתמונות וצילומי וידאו מסקרים בריף גבעת עליה:

רוצים לסייע בתיעוד החי והצומח הימי?