מיפוי פסולת ימית

לאן “נעלמת”  הפסולת כשהיא מגיעה אל הים?

ראשית, חשוב לדעת שהפסולת שלנו לא נעלמת בים כיוון שמרביתה עשויה פלסטיק שהינו חומר עמיד מאוד, אף בתנאי הים הקשוחים. הפסולת שמגיעה אל הים, צפה, מרחפת במים או שוקעת לקרקעית, כתלות במשקל ובצורה של פריט הפסולת.

ובכל זאת, יש הרבה שאלות חשובות בנוגע לפסולת שמגיעה אל הים- 
האם יש מקומות בים בהם מצטברת יותר פסולת ממקומות אחרים?
האם הפסולת שלנו מקומית או מגיעה ממדינות אחרות?
האם יש קשר בין שימושי החוף לפסולת הימית?

כדי לענות על השאלות האלו מבצעים צוללי משמר הים סקרי פסולת בקרקעית הים התיכון הישראלי.
מטרת הסקרים היא להרחיב את הידע המקומי על בעיית הפסולת הימית. ידע זה מסייע בגיבוש פתרונות לבעיה חמורה שגורמת נזקים רבים למערכות האקולוגיות בים ולמוות של בעלי חיים ימיים רבים.
את סקרי הפסולת אנו מבצעים במספר אתרים מייצגים לאורך החוף הישראלי: חופי נופשים, חופים בשפכי נחלים, חופים עירוניים ועוד. הסקרים מתבצעים בשיטה מדעית מקובלת והנתונים ברי השוואה עם מקומות אחרים בעולם. את תחום סקרי הפסולת מנחה ומלווה ד”ר גליה פסטרנק, מומחית לתחום הפסולת הימית. בשנת 2019 פירסמה גליה מאמר מדעי אשר מבוסס ברובו על נתונים שנאספו על ידי מתנדבי משמר הים. 

קישור למאמר

הממצאים המרכזיים של המחקר מצביעים על קשר חזק בין שימושי החוף לפסולת הימית המצויה בקרקעית הים הרדודה הסמוכה. באתרי דיג ספורטיבי מצאנו כמות רבה של משקולות, קרסים וחוטי דייג. באתרי נופשים כמו חוף מכמורת מצאנו כמות רבה של כלים חד פעמיים, שקיות ואריזות מזון. בריף גבעת עליה ביפו מצאנו כמות רבה של צמיגים, בלוקים, ברזלי בנייה ואריחים, עדות לשנים רבות בהם הושלכה פסולת בניין אל הים באתר זה.

ממצאים אלה מדגישים את הצורך בפעילות ממשק ייעודית לכל חוף ובפעילות הסברה ממוקדת לקהלי יעד שונים ומגוונים. 

קישור לפוסטר פסולת ימית

רוצים לסייע?